Bakla 2024

Zapri okno

Razvoj

Slovenski olimpijski marketing

S podpisom olimpijske listine 15. oktobra 1991 in na podlagi polnopravnega priznanja OKS pri MOK (5. februar 1992) je OKS začel s pridobivanjem sredstev iz gospodarstva, s čimer se je oblikoval olimpijski marketing tudi na slovenskih tleh.

Že na začetku je sledil smernicam, ki jih je narekoval MOK. Prve olimpijske sponzorske pogodbe (takrat imenovane pokroviteljske pogodbe) so bile podpisane 6. julija 1992 v Mariboru ob prvem olimpijskem teku. To sta bili podjetji Istrabenz iz Kopra in Intereuropa Koper. Kmalu se jim je pridružilo sedem ostalih večjih slovenskih podjetij, v naslednjem letu se je sponzorska olimpijska družina povečala še za šest članov, glavni sponzor pa je postala SKB banka, ki podpira slovenske olimpijce še danes. Ti so s podpisom pogodb vstopili v marketinški klub OKS, ki je bil ustanovljen 6. maja 1993.

Glavne naloge takratne službe za marketing so bile: Na pobudo takratnih sponzorjev se je od leta 1998 več pozornosti namenilo tudi izdelavi dolgoročnega in optimalnega marketinškega programa, ki je omogočal poslovnim partnerjem, sodelujočim z OKS, vračilo vloženih sredstev glede na individualno optimizirane programe sodelovanja.

S svojimi aktivnostmi je marketinški oddelek pripomogel tudi k dvigovanju podobe olimpizma in njegove prepoznavnosti v širši slovenski javnosti kot tudi k prepoznavnosti podjetij, ki podpirajo olimpijsko gibanje. In prav te naloge so še danes najpomembnejše naloge marketinške dejavnosti OKS, s katerimi stremi k odličnosti, partnerstvu in prijateljstvu.

Z olimpijskim ciklom Peking 2008 – London 2012 se sponzorji ne delijo več na dve kategoriji, temveč se ločujejo v tri: glavni sponzor, veliki sponzor in sponzor olimpijske reprezentance Slovenije. V olimpijskem ciklusu Rio de Janeiro 2016 - Tokyo 2020 pa so se sponzorji preimenovali iz sponzorjev olimpijske reprezentance Slovenije v sponzorje OKS ter tako pokrivajo vsa področja delovanja OKS, od vrhunskega športa do športa za vse in športa na lokalni ravni ter Slovensko olimpijsko akademijo.

Mednarodni olimpijski marketing

Olimpijsko gibanje ima bogato in dolgo zgodovino. Iz prvotnih iger v grški antiki pa do zadnjih olimpijskih iger v Vancouvru je dobilo olimpijsko gibanje nove razsežnosti. Šport je postal ena izmed največjih »industrij« na svetu, v katero podjetja vlagajo vedno večje količine denarja.

Olimpijsko gibanje je za poslovni svet razvilo niz dragocenih pravic in ugodnosti, ki jih lahko podjetja z ustrezno marketinško politiko zelo učinkovito koristijo. V preteklih desetih letih je prihodek olimpijskega marketinga skokovito narasel in je v zadnjih olimpijadah (štiriletno obdobje) presegel 3.5 milijarde ameriških dolarjev.

Športni marketing olimpijskega gibanja obsega vse vidike prihodkov nove generacije: V nekaj zadnjih desetletjih se je športni marketing razvil iz relativno majhnega posla v multimilijardne dolarske razsežnosti. Vzroke za to najdemo v razvoju naslednjih trendov (Olympic marketing guide, 1999, str. 3.3):   1. Zgodovina trženja olimpizma
V letih od 1894 do danes je bilo organiziranih kar 48 olimpijskih iger, kjer lahko opazujemo razvojne faze trženja (Olympic Marketing Guide, 1999,str. 3.24-3.30): 2. Delež sredstev glede na vrsto prihodka skozi razvoj olimpijskega marketinga
MOK je neprofitna organizacija, predana k uporabi prihodkov iz olimpijskih iger za pomoč športnikom in razvoju športa po vsem svetu. Kot rezultat tega, MOK vsak dan razdeli približno 3,4 milijona ameriških dolarjev za pomoč športnikom in športnim organizacijam.

Olimpijske igre so povezane s prihodki, ki skoraj nimajo primerjave v športnem svetu. Skupno je s prodajo televizijskih pravic in trženja ter drugih virov prihodkov med leti 2013 in 2016 (zimske olimpijske igre Soči 2014 in olimpijske igre Rio 2016), MOK generiral 5,7 milijarde USD.
To, med drugim, kaže na dejstvo, da je v olimpijskem marketingu prišlo do usmeritve na več virov prihodka, ki so razporejeni tako: Mednarodni olimpijski komite kanalizira 90 odstotkov prihodkov (5 milijard ameriških dolarjev) direktno nazaj v šport in razvoj športnikov. Poleg tega nameni veliko sredstev tudi pomoči organizatorjem olimpijskih iger, da bi olajšali finančno breme mestu, ki gosti olimpijske igre. Velik strošek predstavlja tudi organizacija Mladinskih olimpijskih iger vsake dve leti.


 

Glavni sponzor

SKB Banka

Glavni medijski sponzor

RTV SLO

Veliki sponzorji

Športna loterija Telekom Slovenije, d. d. Europlakat, d. o. o. Peak Petrol, d.d. BTC City, d.d. Slovenske železnice Toyota Allianz

Sponzorji

Pivovarna Laško, d. d. Luka Koper, d. d. Mercator, d. d. Adria Media Ljubljana Skupina SIJ Holding Slovenske elektrarne d.o.o. Alpsko mleko Coca-Cola .slika-sponzor { height: 80px; width: 80px; position: relative; } .slika-sponzor img { max-height: 100%; max-width: 100%; width: auto; height: auto; position: absolute; top: 0; bottom: 0; left: 0; right: 0; margin: auto; }